Boško Mikulović i Vujisić protiv Srbije

Država na koju se presuda odnosi
Srbija
Institucija
Evropski sud za ljudska prava
Broj predstavke
49318/07, 58216/13
Stepen važnosti
3
Jezik
Srpski
Datum
24.11.2015
Članovi
7
7-1
35
Kršenje
nije relevantno
Nekršenje
nije relevantno
Ključne reči po HUDOC/UN
(Čl. 7) Kažnjavanje samo na osnovu zakona
(Čl. 35) Uslovi prihvatljivosti
Tematske ključne reči
VS deskriptori
Zbirke
Sudska praksa
Odluka ESLJP
Veće
Sažetak
Podnosioci predstavki prituživali su se prema članu 7. Konvencije da su domaći sudovi odredili strožu kaznu od one propisane zakonom koja je za njih bila najpovolјnija.

Naime, prvi podnosilac je je 17. decembra 1992. godine izvršio krivično delo teško ubistvo, a drugi podnosilac predstavke je izvršio krivično delo teško ubistvo 5. oktobra 2000. godine. U vreme izvršenja ovih krivičnih dela zaprećena je bila kazna zatvora od najmanje deset godina ili smrtna kazna, a osuđeni su po Krivičnom zakoniku po kome je za navedena krivična dela predviđena kazna zatvora od najmanje 10 godina ili od 30 do 40 godina.

Podnosioci su tvrdili da je u periodu počev od stupanja na snagu Zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakona SRJ (,,Sl. list SRJ“ br. 61/2001, od 09.11.2001. godine) pa do stupanja na snagu Zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakona RS (,,Sl. glasnik RS“, br. 10/2002, od 01.03.2002. godine), za krivično delo teško ubistvo iz čl. 47. st 2. Krivičnog zakona RS, kao najteža kazna mogla biti izrečena samo kazna zatvora u trajanju od 15 godina, odnosno eventualno u trajanju od 20 godina, s obzirom da po saveznom zakonu izricanje smrtne kazne više nije bilo moguće, čak kada je i bila propisana zakonom Republike.

Međutim, Sud je u Odluci prihvatio argumentaciju odbrane da smrtna kazna propisana u Krivičnom zakonu Srbije nije mogla biti ukinuta samo na osnovu izmena Saveznog krivičnog zakona, već je trebalo izvršiti i izmene u Krivičnom zakonu Srbije.

Sud se složio sa ocenama Vrhovnog kasacionog suda i Ustavnog suda koji su potvrdili da je smrtna kazna ostala u opsegu sankcija u srpskom pravnom sistemu u periodu između izmena Saveznog krivičnog zakona i Krivičnog zakona Republike Srbije i podsetio s tim u vezi da je pitanje tumačenja domaćeg zakona pre svega, stvar domaćih sudova osim ako ne postoji flagrantno nepoštovanje ili proizvolјnost u primeni tog zakona, što u konkretnom slučaju nije mogao da utvrdi.

Preuzmite presudu u pdf formatu

 

ТРЕЋЕ ОДЕЉЕЊЕ

ОДЛУКА

Представкe бр. 49318/07 и 58216/13 Бошко МИКУЛОВИЋ притв Србије и Предраг ВУЈИСИЋ против Србије  

Европски суд за људска права (Треће одељење), на заседању већа 24. новембра 2015. године у саставу:

Luis López Guerra, председник
Helena Jäderblom,
George Nicolaou,
Helen Keller,
Johannes Silvis,
Branko Lubarda,
Pere Pastor Vilanova, судије,
и Stephen Phillips, секретара Одељења,

У вези са горе наведеним представкама поднетом 31. октобра 2007. године и 9. маја 2013. године,

У вези са запажањима које је поднела Тужена држава и запажањима која су као одговор поднели подносиоци представке,

После већања, доноси следећу одлуку:

ЧИЊЕНИЦЕ

  1. Подносилац представке у првом случају, господин Бошко Микуловић, је српски држављанин, рођен 1955. године који тренутно издржава казну затвора у затвору Забела у близини Пожаревца у Србији. Њега пред Судом заступа господин З. Илијевски, адвокат из јрагујевца, Србија.
  2. Подносилац представке у другом случају, господин Предраг Вујисић, је српски држављанин, рођен 1967. године, који тренутно издржава казну затвора у затвору Падинска Скела у близини Београда у Србији. Њега пред Судом заступа господин М. Ковачевић, адвокат из Ниша, Србија. 

А. Околности предмета

  1. Чињенице предмета, како су их странке изнеле, могу се сумирати како следи.

1. Чињенице у вези са господином Микуловићем

  1. Подносилац представке је 17. децембра 1992. године извршио убиство.
  2. Окружни суд у Крушевцу (у даљем тексту: „Окружни суд“) је 20. јуна 2003. године изрекао подносиоцу представке казну затвора од четрдесет година за убиство, према Кривичном законику Србије.
  3. Врховни суд Србије је 20. новембра 2003. године укинуо ту пресуду и вратио предмет првостепеном суду на поновно суђење. 
  4. Окружни суд је 21. маја 2004. године поново осудио подносиоца представке казном затвора од четрдесет година за убуство.
  5. Врховни суд Србије је 4. новембра 2004. године укинуо ту пресуду и вратио предмет првостепеном суду на поновно суђење.
  6. Окружни суд је 5. августа 2005. године поново казнио подносиоца представке затвором од четрдесет година за убиство, утврдивши следеће: 

„Суд није прихватио став одбране да би у конкретном случају, када је у питању примена материјалног права, требало применити закон који је важио у време извршења кривичног дела, пошто је Закон о изменама и допунама Кривичног закона Југославије ступио на снагу 17. новембра 2001. године, пре него што је оптужени осуђен ... Јасно је да се након ступања на снагу овог закона више не може изрећи смртна казна и казна затвора од 20 година. Даље, Законом о изменама и допунама Кривичног закона Републике Србије, који је ступио на снагу 9. марта 2002. године, брисан је члан 2 Закона, па се за она дела за која је била прописана смртна казна, сада прописује казна затвора од 40 година ... па је јасно да је ступањем на снагу Закона о изменама и допунама Кривичног законика Југославије (17. новембар 2001. године) из система кривичних санкција брисана смртна казна и казна затвора од 20 година, а Кривичним законом Србије од 9. марта 2002. године за конкретно кривично дело може се изрећи казна затвора у трајању од 40 година“

  1. Врховни суд Србије је ту пресуду потврдио 23. новембра 2005. године.
  2. Врховни суд Србије је, у другом саставу, 19. маја 2006. године променио правну квалификацију кривичног дела подносиоца представке у тешко убиство и потврдио преостали део пресуде.
  3. Врховни суд Србије је 28. маја 2007. године одбацио ревизију коју је подносилац представке уложио. Подносилац представке је ту одлуку примио 8. августа 2007. године.

2. Чињенице које се односе на господина Вујисића

  1. Подносилац представке је извршио убиство 5. октобра 2000. године.
  2. Окружни суд у Врању (у даљем тексту: „Окружни суд“) је 22. августа 2005. године изрекао подносиоцу представке казну затвора од четрдесет година за убиство, према Кривичном законику Србије.
  3. Врховни суд Србије је 22. децембра 2005. године укинуо ту пресуду и вратио предмет првостепеном суду на поновно суђење.
  4. Окружни суд у Врању је 13. новембра 2006. године поново казнио подносиоца представке затвором од четрдесет година за убиство.
  5. Врховни суд Србије је ту пресуду потврдио 25. септембра 2007. године.
  6. Врховни суд Србије је 5. септембра 2008. године, поступајући у трећем степену, потврдио пресуду. У образложењу, у вези са питањем важећег закона, Врховни суд је нашао да су нижи судови исправно применили блажи закон казнивши подносиоца представке затвором од четрдесет година. Врховни суд је навео:

„... Кривичним законом Републике Србије је за предметно кривично дело била прописана смртна казна и, иста, насупрот жалбеним наводима није укидана за све време док је важио Кривични закон Републике Србије... тако да се стога Кривични законик од самог ступања на снагу примењује у погледу предметног кривичног дела као блажи закон, што свакако јесте пошто је казна затвора од 30 до 40 година, блажа казна од смртне казне..."

  1. Врховни касациони суд је 25. марта 2010. године одбацио ревизију коју је подносилац представке уложио. Врховни суд је поновио да је смртна казна постојала у Кривичном закону у периоду од 9. новембра 2001. године до 1. марта 2002. године, када је замењена казном затвора од четрдесет година. У образложењу овај суд је навео:

„ ...а изнета хронологија измена КЗ СРЈ и КЗ РС указује недвосмислено на континуитет у замени смртне казне казнама затвора..."

  1. Пошто му је уручена пресуда Врховног касационог суда, подносилац представке је уложио уставну жалбу Уставном суду Србије. Ослањајући се на члан 7. Конвенције, он се притуживао да није примењен најблажи кривични закон. Подносилац представке је остао при ставу да су у периоду од 9. новембра 2001. године до 1. марта 2002. године судови могли једино да га казне затвором од петнаест до двадесет година и да је, према томе, закон на снази у том периоду био најблажи.
  2. Уставни суд Србије је 7. фебруара 2013. године одбацио уставну жалбу подносиоца представке. У образложењу, Уставни суд се позвао на детаљно образложење у својој одлуци у вези са истим питањем у другом предмету који се односио на друге подносиоце уставне жалбе (Уж. 969/09, види став 33. у даљем тексту).

Б. Релевантно домаће право и пракса

  1. У време када су подносиоци представки извршили предметна кривична дела, опште одредбе Савезног кривичног закона дефинисале су прописане казне и на републичком и на савезном нивоу. Смртна казна је била прописана као једна од могућих казни за убиство у Кривичном закону Србије.

1. Устав Савезне Републике Југославије

  1. Устав Савезне Републике Југославије („Службени лист Савезне Републике Југославије“, број 1/92) био је на снази од 27. априла 1992. године до 4. фебруара 2003. године.
  2. Релевантна одредба Устава гласи како следи:

„Члан 21.

„Људски живот је неприкосновен.

Смртна казна не може се одредити за кривична дела прописана савезним кривичним закоником.“

2. Устав Републике Србије

  1. Устав Републике Србије („Службени гласник Републике Србије“, број 1/90) био је на снази од 28. септембра 1990. године до 8. новембра 2006. године.
  2. Релевантна одредба Устава гласи како следи: 

„Члан 14. „Људски живот је неприкосновен.

Смртна казна може се изузетно прописати и одредити за најтеже облике тешких кривичних дела.“

3. Кривични закон Социјалистичке Савезне Републике Југославије

  1. Кривични закон Социјалистичке Савезне Републике Југославије из 1976. године („Службени лист Социјалистичке Савезне Републике Југославије“, бр. 44/76, 36/77, 34/84, 37/84, 74/87, 57/89, 3/90, 38/90, 45/90 и 54/90, у „Службеном листу Савезне Републике Југославије, бр. 35/92, 16/93, 31/93, 37/93, 24/94 и 61/01, и у „Службеном гласнику Републике Србије“, број 39/03) био је на снази до 1. јануара 2006. године.
  2. Релевантне одредбе Закона прописивале су следеће:

„Члан 3. Законитост у одређивању кривичних дела и прописивање кривичних санкција

„Никоме не може бити изречена казна или друга кривична санкција за дело које, пре него што је учињено, није законом било одређено као криивчно дело и за које није била законом прописана казна 

Члан 4. Обавезно примењивање блажег кривичног закона

1. На учи2. ниоца криивчног дела примењује се закон који је важио у време извршења кривичног дела.

Ако је после извршења кривичног дела измењен закон, једном или више пута, примениће се закон који је блажи за учиниоца.

              ...

Члан 7. Важење општег дела

 Одредбе општег дела овог закона важе за сва кривична дела одређена у законима федерације, република и аутономних покрајина.

Члан 34. Врсте казни

За кривична дела могу се кривично одговорним учиниоцима изрећи ове казне:

1. смртна казна;

2. затвор;

3. новчана казна;

4. конфискација имовине.

Члан 38. Затвор

(1)    Затвор не може бити краћи од 15 дана ни дужи од 15 година.

(2)    За кривична дела за која је прописана смртна казна суд може изрећи и затвор од 20 година.  

  1. Члан 34. овог Кривичног закона измењен је 17. новембра 2001. године, а смртна казна је избрисана са списка расположивих казни. Он је измењен тако да гласи:

„Члан 38. Затвор

1. Затвор не може бити краћи од 30 дана ни дужи од 15 година.

2. Казна затвора од 40 година може се прописати за најтежа кривична дела или за најтеже облике тешких кривичних дела. Ова казна може се прописати само уз казну затвора од 15 година и не може се изрећи лицу које у време извршења није навршило 21 годину живота.“

4. Кривични закон Социјалистичке Републике Србије

  1. Кривични закон Социјалистичке Републике Србије из 1977. године („Службени гласник Социјалистичке Републике Србије“, бр. 26/77, 28/77, 43/77, 20/79, 24/84, 39/86, 51/87, 6/89, 42/89 и „Службени гласник Републике Србије“, бр. 16/90, 21/90, 26/91, 75/91, 9/92, 49/92, 51/92, 23/93, 67/93, 47/94, 17/95, 44/98, 10/02, 11/02, 80/02, 39/03 и 67/03) био је на снази до 31. децембра 2005. године.
  2. Релевантне одредбе Законa прописивале су следеће:

„Члан 47. Убиство

Ко другог лиши живота казниће се затвором од најмање десет година или смртном казном за:

1)  ко другог лиши живота на свиреп или подмукао начин;

2) ко другог лиши живота при безобзирном  насилничком понашању;

3) ко другог лиши живота и при томе са умишљајем доведе у опасност живот још неког лица;

4) ко другог лиши живота из користољубља, ради извршења или прикривања другог кривичног дела, из крвне освете или безобзирне освете или из других ниских побуда.“

  1. Кривични закон је измењен 9. марта 2002. године, а смртна казна је замењена затвором од четрдесет година.

5. Пракса Уставног суда

  1. У предмету сличном предмету подносилаца представки, 24. марта 2010. године Уставни суд је одбацио уставну жалбу Д. Н. (Уж. 969/09). У својој одлуци, Уставни суд је, између осталог, навео:

„Како је смртна казна у Кривичном закону Републике Србије била прописана у непрекидном трајању све до 1. марта 2002. године, дакле постојала је и у време извршења предметног кривичног дела, а била је прописана и за дело за које је подносилац оптужен и потом осуђен, то је Уставни суд утврдио да је за подносиоца уставне жалбе без сумње блажи Кривични законик који смртну казну, као најтежу у систему кривичних санкција, не предвиђа. Свака казна затвора је, по оцени Суда, увек блажа од смртне казне, јер је живот основна вредност сваког човека и посебан је предмет заштите како уставних, тако и кривичноправних норми. Због свега наведеног, Уставни суд налази да подносиоцу уставне жалбе нису повређена права зајемчена у члану 34. ст. 1. и 2. Устава."

6. Пракса Врховног касационог суда

  1. Врховни касациони суд Србије је 25. јануара 2008. године (Кзп Ок 3/07) заузео став да је смртна казна престала да се примељује у републици пошто су на снагу ступиле измене Кривичног законa Србије 9. марта 2002. године и да је ова казна тада укинута и замењена казном затвора од четрдесет година. Суд је утврдио:

„ ... у Кривичном закону Србије, смртна казна је и даље била на снази у периоду од 9. новембра 2001. године до 1. марта 2002. године када је, горе наведеним изменама, коначно укинута и замењена казном затвора од 40 година.“ 

ПРИТУЖБА 

  1. Подносиоци представки су се притуживали на основу члана 7. Конвенције да су осуђени на строжу казну од оне прописане законским одредбама које су биле на снази у периоду од када је кривично дело извршено до доношења правноснажне пресуде, а која је требало да буде најповољнија за њих (lex mitior).

ПРАВО

А. Здруживање представки

  1. Суд сматра да, у складу са Правилом 42 став 1. Пословника Суда, представке треба здружити, с обзиром на њихову сличну чињеничну и правну позадину.

Б. Притужба према члану 7. Конвенције

  1. Подносиоци представки притуживали су се према члану 7. Конвенције зато што су домаћи судови одредили строжу казну од оне прописане законом која је за њих била најповољнија. Члан 7. Конвенције прописује следеће:

 „1. Нико се не може сматрати кривим за кривично дело извршено чињењем или нечињењем које, у време када је извршено, није представљало кривично дело по унутрашњем или међународном праву. Исто тако, не може се изрећи строжа казна од оне која се могла изрећи у време када је кривично дело извршено.

2. Овај члан не утиче на суђење и кажњавање неког лица за чињење или нечињење које се у време извршења сматрало кривичним делом према општим правним начелима која признају цивилизовани народи.“

1.Поднесци странака

(a) Влада 

  1. Влада је сматрала да је представка очигледно неоснована због неколико разлога. Она је изнела да је смртна казна била непрекидно прописана у Кривичном закону Републике Србије до увођења измена 9. марта 2002. године. Она је тврдила да је домаћа судска пракса такође доследна у погледу става да је смртна казна остала могућа казна до ступања на снагу измена од 9. марта 2002. године и доставила релевантну судску праксу Врховног касационог суда Србије и Уставног суда (види ст. 33. и 34. у горњем тексту).

(б) Подносиоци представке

  1. Подносиоци представке су оспорили тврдњу државе да је смртна казна остала у кривичном законодавству док није замењена казном затвора од четрдесет година. По њиховом мишљењу, пошто је смртна казна укинута са списка важећих казни у Савезном кривичном законику, њу судови више нису могли одређивати упркос чињеници да је њу и даље прописивао Кривични закон Републике Србије још четири месеца. Подносиоци представке су тврдили да је важећи кривични закон током та четири месеца био најблажи закон који је требало да примењују судови.

2.Оцена Суда 

  1. Суд понавља да гаранција предвиђена у члану 7. која је суштински елеменат владавине права, заузима истакнуто место у систему заштите према Конвенцији. То се подвлачи чињеницом да одступање од ње није дозвољено према члану 15. за време рата или у другим ванредним стањима. Њу треба тумачити и примењивати, као што произилази из њеног циља и сврхе, тако да се обезбеди делотворна заштита од произвољног гоњења, осуде и казне (види Kononov против Летоније [ВВ], број 36376/04, став 185, ЕЦХР 2010; Del Rio Prada против Шпаније [ВВ], број 42750/09, став 77, ЕЦХР 2013и Vasiliauskas против Литваније [ВВ], број 35343/05, став 153, 20. октобар 2015. године). Суд је даље утврдио да члан 7. гарантује не само начело забране ретроактивне примене строжих закона већ и, прећутно, начело ретроактивне примене блажег кривичног закона; другим речима, када постоје разлике између кривичног закона на снази у време извршења неког кривичног дела и каснијих закона усвојених пре доношења правоснажне пресуде, судови морају примењивати закон чије су одредбе најповољније за туженог (види Scoppola против Италије (број 2) [ВВ], број 10249/03, став 109, 17. септембар 2009. године).
  2. Ако се вратимо на предметни случај, из релевантног домаћег закона и праксе изнетих у горњем тексту произилази да је законодавство у кривичним предметима у Југославији било подељено између Савезне Републике Југославије и Републике Србије и Републике Црне Горе. Док је савезни Устав забрањивао одређивање смртне казне за кривична дела прописана Савезним кривичним закоником, и савезни Устав и српски Устав дозвољавали су одреивање смртне казне за најтежа кривична дела прописана Кривичним законом Србије (види ст. 23 – 26. у горњем тексту). Савезни кривични закон имао је опште одредбе које су дефинисале, између осталог, које се казне могу прописати и на савезном и на републичком нивоу, док кривични законици Србије и Црне Горе нису имали такве одредбе већ су доследно утврђивали списак кривичних дела и казне за њих.
  3. Сходно томе, да би се у Кривичном закону Србије смртна казна укинула и заменила казном затвора од четрдесет година, одговарајућа измена била је неопходна и у Савезном кривичном закону и у Кривичном закону Србије. С обзиром на поделу надлежности у кривичним стварима, ове измене морале су се усвојити у две различите скупштине (Скупштини Савезне Републике Југославије и Скупштини Србије). То је захтевало двостепени поступак. Временски размак између ове две законодавне радње је природно обележје савезног система и не може се рећи да је у то време ступило на снагу ново законодавство које је било блаже. Брисање смртне казне из општих одредаба Савезног закона и истовремено увођење казне затвора од четрдесет година у истом закону је према томе био само први корак у овом процесу, који је завршен када је смртна казна такође избрисана из Кривичног закона Србије нека четири месеца касније. 
  4. С обзиром на горе наведено, Суд не може а да се не сложи са оценом Врховног касационог суда и потврдом ове оцене Уставног суда који је потврдио да је смртна казна остала у опсегу санкција у српском правном систему у периоду између измена Савезног кривичног закона и Кривичног закона Србије (види, уз одговарајуће измене, Karmo против Бугарске (одлука), број 76965/01, 9. фебруар 2006. године, у којој је Суд прогласио сличну притужбу недопуштеном).
  5. Суд заиста подсећа с тим у вези да он не поставља питање како домаћи судови тумаче и примењују домаћи закон осим ако не постоји флагрантно непоштовање или произвољност у примени тог закона (види, између осталог, Huhtamäki против Финске, број 54468/09, став 52, 6. март 2012. године). Суд у предметном случају не може да утврди то непоштовање или произвољност.
  6. Произилази да је ова притужба очигледно неоснована и да се мора одбацити у складу са чланом 35. ст. 3. и 4. Конвенције.

Из тих разлога, Суд, једногласно,

Одлучује да представке здружи;

Проглашава представке недопуштеним.

 

Састављено на енглеском и достављено у писаној форми дана 17. децембра 2015. године.

Stephen Phillips                                                        Luis López Guerra

Секретар                                                                       Председник                    

 

 

Nema povezane prakse za ovu presudu.
Sažmi komentare

Komentari

Relevantni komentari iz drugih presuda

Član 7 | DIC | Rohlena protiv Republike Češke
Presuda je povezana sa presudom Kzz 1429/2019 od 22.01.2020. godine, Vrhovnog kasacionog suda, kojom se odbija kao neosnovan zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivlјenog AA, podnet protiv pravnosnažnih presuda Osnovnog suda u Nišu 2K broj 223/18 od 03.06.2019. godine i Apelacionog suda u Nišu Kž1 broj 830/2019 od 01.10.2019. godine, u odnosu na povredu krivičnog zakona iz člana 439. tačka 2). Zakonika o krivičnom postupku u vezi člana 61. Krivičnog zakonika, dok se isti zahtev u ostalom delu odbacuje.

Presudom Osnovnog suda u Nišu 2K broj 223/18 od 03.06.2019. godine, okrivlјeni AA oglašen je krivim zbog izvršenja produženog krivičnog dela nasilјe u porodici iz člana 194. stav 3. u vezi stava 1. u vezi člana 61 Krivičnog Zakonika, za koje delo je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 2 godine. Istom presudom, okrivlјeni je obavezan da naknadi troškove krivičnog postupka, o čijoj visini će sud odlučiti posebnim rešenjem, shodno odredbi člana 264. ZKP, a oštećena BB je na osnovu člana 258 ZKP upućena na parnični postupak radi ostvarivanja imovinskopravnog zahteva. Presudom Apelacionog suda u Nišu Kž1 broj 830/2019 od 01.10.2019. godine, delimičnim usvajanjem žalbe branioca okrivlјenog, presuda Osnovnog suda u Nišu 2K.broj 223/18 od 03.06.2019. godine preinačena je samo u pogledu pravne kvalifikacije krivičnog dela, tako što su radnje okrivlјenog, zbog kojih je oglašen krivim prvostepenom presudom, pravno kvalifikovane kao krivično delo nasilјe u porodici iz člana 194. stav 3. u vezi stava 1. KZ, dok su žalba branioca okrivlјenog u preostalom delu, kao i žalbe Osnovnog javnog tužioca u Nišu i branioca okrivlјenog odbijene kao neosnovane, a prvostepena presuda u nepreinačenom delu potvrđena.

Presuda je dostupna u javnoj bazi sudske prakse ovde

Član 7 | DIC | Rohlena protiv Republike Češke
Presuda je povezana sa rešenjem Kzz 1042/2018 od 04.10.2018. godine, Vrhovnog kasacionog suda, kojim se odbacuje kao nedozvolјen zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivlјenog M. J., podnet protiv pravnosnažne presude Apelacionog suda u Beogradu Kž1 516/17 od 06.07.2017.

Presudom Višeg suda u Valјevu K.br.43/16 od 20.02.2017. godine, izrekom pod I, okrivlјeni M.J. oglašen je krivim za krivično delo laka telesna povreda iz člana 122. stav 2. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakonika (KZ) u sticaju sa krivičnim delom neovlašćena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija iz člana 348. stav 4. u vezi sa stavom 1.KZ.
Apelacioni sud u Beogradu, presudom Kž1 516/17 od 06.07.2017. godine, delimičnim usvajanjem žalbe javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Valјevu, preinačio je presudu Višeg suda u Valјevu K.br.43/16 od 20.02.2017. godine, tako što je okrivlјenog M.J. oglasio krivim za krivično delo izazivanje opšte opasnosti iz člana 278. stav 5. u vezi sa st. 1. i 4. KZ, za koje delo mu je utvrdio kaznu zatvora u trajanju od 6-šest meseci, a za krivično delo laka telesna povreda iz člana 122. stav 2. u vezi sa stavom 1. KZ, za koje je prvostepenom presudom oglašen krivim, utvrdio kaznu zatvora u trajanju od 2-dve godine i za krivično delo neovlašćena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija iz člana 348. stav 4. u vezi sa stavom 1. KZ, za koje je okrivlјeni prvostepenom presudom takođe oglašen krivim, utvrdio kaznu zatvora u trajanju od godinu dana pa je okrivlјenog osudio na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 3-tri godine i 2-dva meseca u koju mu se uračunava vreme provedeno u pritvoru od 07.11.2013. godine do 29.11.2013. godine, dok je žalbu javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Valјevu u preostalom delu i žalbu branioca okrivlјenog u celosti odbio kao neosnovane i prvostepenu presudu u nepreinačenom delu potvrdio.

Rešenje je dostupno u javnoj bazi sudske prakse ovde
Član 7 | DIC | Streletz, Kessler i Krenz protiv Nemačke
Presuda je povezana sa rešenjem Gž-4472/2018 od 20.06.2019. godine Apelacionog suda u Beogradu, kojim se odbija kao neosnovana žalba tužilaca i potvrđuje presuda Prvog osnovnog suda u Beogradu P-11538/14 od 03.06.2016. godine u parnici tužioca AA protiv tužene Republike Srbije, radi naknade štete zbog pretrplјenih duševnih bolova i straha zbog navodnih bitnih povreda odredaba parničnog postupka u predmetu koji je vođen pred nekadašnjim Trećim opštisnkim sudom u Beogradu.

Rešenje je dostupno u javnoj bazi sudske prakse ovde
Član 35 | DIC | Gashi protiv Hrvatske
Presuda je povezana sa rešenjem Rev 2016/2015 od 28.04.2017. godine, Vrhovnog kasacionog suda, kojim se ukida Apelacionog suda u Beogradu Gž 6830/2013 od 23.02.2015. godine i predmet vraća istom sudu na ponovno suđenje.

Presudom Prvog osnovnog suda u Beogradu P br. 25254/2011 od 28.06.2013. godine, stavom prvim izreke, utvrđeno je da je ništavo rešenje Izvršnog odbora Skupštine Grada Beograda br. ... – IO od 25.05.2000. godine. Stavom drugim izreke, utvrđeno je da je ništav ugovor o zakupu stana br. ...-.../... od 29.09.2000.godine, zaklјučen između JP za stambene usluge u Beogradu i tuženog AA. Stavom trećim izreke, utvrđeno je da je ništav ugovor o otkupu stana ... br. ...-.../... od 29.09.2000. godine, zaklјučen između tužioca Grada Beograda i tuženog AA, overen pred Drugim opštinskim sudom u Beogradu Ov br. .../... dana 09.10.2000. godine. Stavom četvrtim izreke, odbijen je, kao neosnovan, tužbeni zahtev tužioca kojim je tražio da se utvrdi da je ništav i da ne proizvodi pravno dejstvo ugovor o kupoprodaji stana zaklјučen između tuženog AA kao prodavca i tuženog BB kao kupca, overen pred Petim opštinskim sudom u Beogradu Ov br. .../... dana 11.12.2000. godine. Stavom petim izreke, odbijen je, kao neosnovan, tužbeni zahtev tužioca kojim je tražio da se obaveže tuženi BB da se sa svim licima i stvarima iseli iz predmetnog stana i da tako ispražnjeni stan preda na slobodno korišćenje i raspolaganje tužiocu Gradu Beogradu. Stavom šestim izreke, odbijen je prigovor nenadležnosti suda, kao neosnovan. Stavom sedmim izreke, odbijen je prigovor stvarne nenadležnosti Prvog osnovnog suda, kao neosnovan. Stavom osmim izreke, obavezan je tužilac Grad Beograd da nadoknadi tuženom BB troškove parničnog postupka. Stavom devetim izreke, obavezan je tuženi AA da nadoknadi tužiocu Gradu Beogradu troškove parničnog postupka.
Presudom Apelacionog suda u Beogradu Gž 6830/2013 od 23.02.2015. godine, stavom prvim izreke, odbijene su kao neosnovane žalbe tužioca i tuženih AA i BB i potvrđena presuda Prvog osnovnog suda u Beogradu P 25254/2011 od 28.06.2013. godine, u stavu četvrtom, petom, šestom, sedmom i stavu osmom izreke. Stavom drugim izreke, preinačena je presuda Prvog osnovnog suda u Beogradu.

Rešenje je dostupno u javnoj bazi sudske prakse ovde

Član 35 | DIC | Lakićević i drugi protiv Crne Gore i Srbije
Presuda je povezana sa rešenjem R4g.127/14 od 18.08.2014. godine Apelacionog suda u Novom Sadu, kojim se ustavne žalbe podnosilaca vraćaju Ustavnom sudu

Rešenje je dostupno u javnoj bazi sudske prakse ovde
Član 35 | DIC | Vučković i drugi protiv Srbije
Presuda je povezana sa presudom Gž 1163/2018 od 20.04.2018. Apelacionog suda u Beogradu, kojom se kao neosnovana odbija žalba tužene i potvrđuje presuda Višeg suda u Beogradu P 855/17 od 27.11.2017.godine. u parnici tužioca AA protiv tužene Republike Srbije - Ministarstva odbrane, radi zaštite od dikriminacije.

Presuda je dostupna u javnoj bazi sudske prakse ovde
Član 35 | DIC | Vučković i drugi protiv Srbije
Presuda je povezana sa presudom Rev 530/2019 od 28.02.2019. godine, Vrhovnog kasacionog suda, kojom se kao neosnovana odbija revizija tužene izjavlјena protiv presude Apelacionog suda u Nišu Gž 2063/18 od 23.05.2018. godine.

Presudom Višeg suda u Vranju P 2845/16 od 15.01.2018. godine, stavom prvim izreke, utvrđeno da je zaklјučkom Vlade Republike Srbije broj 401-161/2008-1 od 17.01.2008. godine povređeno načelo jednakih prava i obaveza, čime je izvršena diskriminacija na osnovu mesta prebivališta tužioca kao ratnog vojnog rezerviste sa teritorije opštine koja nije navedena u označenom zaklјučku Vlade Republike Srbije od 17.01.2008. godine. Stavom drugim izreke, utvrđeno je da je tužba tužioca povučena u delu koji se odnosi na potraživanje po osnovu naknade nematerijalne štete. Stavom trećim izreke, obavezana je tužena da tužiocu na ime troškova parničnog postupka isplati iznos od 45.800,00 dinara sa zakonskom zateznom kamatom od izvršnosti presude do isplate.
Presudom Apelacionog suda u Nišu Gž 2063/18 od 23.05.2018. godine odbijena je kao neosnovana žalba tužene i potvrđena prvostepena presuda u stavovima prvom i trećem izreke.

Presuda je dostupna u javnoj bazi sudske prakse ovde