Pavić protiv Hrvatske

Država na koju se presuda odnosi
Hrvatska
Institucija
Evropski sud za ljudska prava
Broj predstavke
34210/14
Stepen važnosti
3
Jezik
Hrvatski
Datum
18.05.2021
Članovi
35
P7-4
Kršenje
nije relevantno
Nekršenje
nije relevantno
Ključne reči po HUDOC/UN
(Čl. 35) Uslovi prihvatljivosti
(P7-4) Pravo da se ne bude suđen ili kažnjen dvaput u istoj stvari - opšte
Tematske ključne reči
VS deskriptori
Zbirke
Sudska praksa
Odluka ESLJP
Veće
Sažetak
Podnosilac predstavke je u februaru 2008. godine proglašen krivim za prekršaj posedovanja opojnih droga i tom prilikom mu je izrečena novčana kazna u iznosu od 5.000,00 kn. Krajem meseca, protiv njega i još četiri osobe pokrenut je krivini postupak zbog krivilnog dela neovlašćenje prodaje opojnih droga. Županijski sud proglasio ga je krivim krivim i izrekao mu je zatvorsku kaznu u trajanju od tri godine i sedam meseci.

Podnosicac je prigovorio da je tokom ovog postupka došlo do povrede načela ne bis in idem, odn. da mu je dva puta suđeno i da je dva puta kažnjen za isto delo.

ESLJP je primenom Engel kriterijima, utvrdio da su oba postupka protiv podnosioca predstavke bila „kaznene prirode“ u smislu čl. 4. Protokola br. 7 uz Konvenciju. U skladu sa pristupu usvojenom u presudi Sergey Zolotukhin protiv Rusije, utvrđivanje jesu li predmetna dela bila ista (idem) zavisi od ocene koja se temelji na činjenicama, a ne o formalnoj oceni bitnih obeležja dela. U ovom predmetu podnosilac predstavke je najpre proglašen krivim za prekršaj posedovanja opojnih droga po odredbama Zakona o suzbijanju zlouporabe opojnih droga, dok je u krivičnom postupku koji je kasnije vođen, osuđen za krivično delo neovlašćene prodaje opojnih droga prema odredbama Krivičnog zakona.

Krivični postupak odnosio se na niz činjenica koje nisu bile razmatrane u prekršajnom postupku, zbog čega se ovaj predmet razlikuje od predmeta Tomasović protiv Hrvatske u kome je podnositeljka bila osuđena i u krivičnom i u prekršajnom postupku za jedan slučaj posedovanja opojnih droga i gde je ESLJP utvrdio povredu čl. 4 Protokola br. 7 uz Konvenciju.

Krivična osuda se u ovom slučaju nije odnosila na isto ponašanje niti na isti vremenski okvir. Stoga je Evropski sud za ljudska prava odbacio predstavku kao očigledno neosnovanu.