Kurt protiv Austrije

Država na koju se presuda odnosi
Austrija
Institucija
Evropski sud za ljudska prava
Broj predstavke
62903/15
Stepen važnosti
Referentni slučaj
Jezik
Srpski
Datum
15.06.2021
Članovi
2
2-1
5
5-1
35
35-1
Kršenje
nije relevantno
Nekršenje
2
2-1
Ključne reči po HUDOC/UN
(Čl. 2) Pravo na život
(Čl. 2) Pozitivne obaveze
(Čl. 2-1 / ICCPR-6) Život
(Čl. 5) Pravo na slobodu i bezbednost
(Čl. 5-1) Lišenje slobode
(Čl. 35) Uslovi prihvatljivosti
(Čl. 35-1 / CAT-13 / ICCPR-2 / CEDAW-4) Iscrpljivanje unutrašnjih pravnih lekova
(Čl. 35-1) Rok od četiri meseca (ranije rok od šest meseci)
Tematske ključne reči
VS deskriptori
Zbirke
Sudska praksa
Presuda ESLJP
Veliko veće
Sažetak
Podnositeljka predstavke se 2003. godine udala za E. i zajedno su dobili dvoje dece, A (2004) i B (2005). Posle više slučajeva nasilja u porodici, podnositeljka je prijavila E. policiji, nakon čega mu je izrečena mera udaljenja iz stana i zabrana prilaska, dok je podnositeljka upućena na pomoć u Centru za žrtve nasilja. U međuvremenu, E. se lečio zbog zavisnosti od kockanja. Nakon što se nasilje ponovilo, podisiteljka je podnela zahtev za razvod braka nakon čega ju je E. ponovo fizički napao, pretio da će ubiti nju ili decu, a prema njenim rečima i silovao, E. je uhapšen i udaljen iz porodičnog doma. Nekoliko dana posle oga, otišao je u školu koju su pohađala njegova deca i ubio svoga sina, a potom izvršio samoubistvo.

Podnositeljka 2014. godine pokrenula postupak za utvrđivanje službene odgovornosti, tvrdeći da su nadležna tela napravila propust jer E. nisu zadržala u istražnom zatvoru iako je postojala stvarna i neposredna opasnost da će počiniti nasilno krivično delo protiv svoje porodice. Regionalni sud je odbio njen zahtev, a potom je i Žalbeni sud odbio žalbu koju je podnela, navodeći da su nadležna tela ispravno postupila jer nije bilo nikakvih naznaka o postojanju rizika od takvog nasilja, posebno na javnom mestu kao što je bila škola.

U obraćanju Evropskom sudu za ljudska prava, podnositeljka predstavke je prigovorila da austrijske vlasti nisu zaštitile nju i njenu decu od nasilja u porodici, što je rezultovalo ubistvom njenog sina. Pozvala se na članove 2., 3. i 8. Konvencije. Naglasila je da je eksplicitno u svojoj prijavi policiji rekla da se plaši za živote dece. Međutim, deca nisu saslušana u policiji kao osobe od interesa. Navela je da su vlasti imale sve relevantne informacije kako bi se obratilka pažnja na povećan rizik da će E. izvršiti neko krivično delo prema članovima porodice, ali nikakve efektiven mere nisu preduzete i da je njen muž morao biti stavljen u pritvor.

Dalje, ona je navela da na nepotpuni pravni okvir za zaštitu dece u kontekstu nasilja u porodici, jer se mere udaljenja i zabrane prilaska ne odnose na institucije u kojima deca borave, čime su deca u školi ostala nezaštićena. Ovo je bila omaška proistekla iz nemara i kao takva predstavlja kršenje člana 2.

U presudi veća od 4. jula 2019. godine, sud je odlučio da je poredstavka prihvatljiva u odnosu na član 2, kao i da povrede člana 2 nije bilo.

Podnositeljka je zahtevala da se predmet uputi Velikom veću, što je panel Velikog veća prihvatio novembra 2019. godine.

Veliko veće je utvrdilo sa 10 glasova “za” i 7 glasova “protiv” da nije bilo kršenja člana 2 Konvencije.

Podnositeljka predstavke u obraćanju predstavkom Velikom veću tvrdila da je država diskriminisala nju kao ženu time što je nije zaštitila od nasilja u porodici, kršeći član 14. Konvencije. Sud, međutim, primećuje da ona nije iznela ovu pritužbu u svojoj prvobitnoj predstavci Sudu (koja je podneta 16. decembra 2015. godine), navodeći je prvi put u svojim podnescima Velikom veću 10. januara 2020. godine. Pošto je poslednja domaća odluka uručena podnositeljki predstavke 16. juna 2015. godine, ova pritužba je podneta van roka od šest meseci predviđenog članom 35. stav 1. Konvencije i stoga se mora proglasiti neprihvatljivom.