ЕВРОПСКИ СУД ЗА ЉУДСКА ПРАВА
ТРЕЋЕ ОДЕЉЕЊЕ
ОДЛУКА
Представка број 70923/17
M.W. против Србије
Европски суд за људска права (Треће одељење), на заседању Одбора 22. маја 2025. године у саставу:
Oddný Mjöll Arnardóttir, председница,
Úna Ní Raifeartaigh,
Mateja Đurović, судије,
и Viktoriya Maradudina, вршитељка дужности заменице секретара Одељења,
Имајући у виду горе наведену представку поднету 29. септембра 2017. године,
Имајући у виду одлуку да се подносиоцу одобри анонимност, у складу са правилом 47. Пословника Суда, Након већања, одлучује како следи:
ЧИЊЕНИЦЕ И ПОСТУПАК
Подносилац, M.W., рођен је 2001. године. Њега је заступао господин В. Илић, адвокат из Београда.
Притужба подносиоца на основу члана 13. Конвенције, у вези са чланом 3. исте, у оквиру које је тврдио да није имао делотворан домаћи правни лек на располагању у току поступка депортације, и његове притужбе на основу члана 6. Конвенције, које се односе на правичност прекршајног поступка који је вођен против њега, саопштене су Влади Републике Србије (у даљем тексту: „Влада“).
Служба Секретара је 10. фебруара 2025. године упутила допис правном заступнику подносиоца тражећи додатне чињенице у вези са представком.
Дана 10. марта 2025. године, правни заступник подносиоца је обавестио Суд да је последњи контакт који је имао са подносиоцем представке био пре неколико месеци, и да од тада није поново успостављен.
ПРАВО
Суд понавља да правни заступник подносиоца представке не мора само да достави пуномоћје или писмено овлашћење (правило 45. став 3. Пословника Суда), већ је такође важно и да се контакт између подносиоца представке и његовог или њеног правног заступника одржава током целог поступка. Такав контакт је неопходан да би се сазнало више о конкретној ситуацији подносиоца представке и да би се потврдио сталан интерес подносиоца представке за испитивањем његове или њене представке (видети V.M. и др. против Белгије [ВВ], број 60125/11, став 35, од 17. новембра 2016. године).
У предметном случају, Суд примећује да подносилац није одржавао контакт са својим правним заступником и да га није обавестио о томе где се налази или да му обезбеди информације за остваривање контакта. Сходно томе, Суд сматра да на основу тога може да закључи да је подносилац изгубио интерес за вођење поступка и да више не намерава да настави са поступањем по својој представци, у смислу члана 37. став 1(а) Конвенције (видети V.M. и др., цитиран горе, став 36.).
У светлу свега наведеног, и у одсуству било каквих посебних околности у вези са поштовањем права загарантованих Конвенцијом и Протоколима уз њу, Суд, у складу са чланом 37. став 1(а) Конвенције, сматра да више није оправдано наставити са испитивањем представке. Сходно томе, предмет треба бити избрисан са листе предмета.
ИЗ ОВИХ РАЗЛОГА, СУД, ЈЕДНОГЛАСНО,
Одлучује да избрише представку са своје листе предмета.
Састављено на енглеском језику и прослеђено у писаном облику 12. јуна 2025. године.
Viktoriya Maradudina |
Oddný Mjöll Arnardóttir |
Вршитељка дужности заменице секретара Одељења |
Председница |
____________________
превод одлуке преузет са сајта Заступника Србије пред Европским судом за људска права