Telegraaf Media Nederland Landelijke Media B.V. i drugi protiv Holandije

Država na koju se presuda odnosi
Holandija
Institucija
Evropski sud za ljudska prava
Broj predstavke
39315/06
Stepen važnosti
2
Jezik
Srpski
Datum
22.11.2012
Članovi
8
8-1
8-2
10
10-1
10-2
35
Kršenje
8
8-1
10
10-1
Nekršenje
nije relevantno
Ključne reči po HUDOC/UN
(Čl. 8) Pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života
(Čl. 8-1) Poštovanje privatnog života
(Čl. 8-2) Mešanje
(Čl. 8-2) U skladu sa zakonom
(Čl. 8-2) Predvidljivost
(Čl. 8-2) Zaštitne mere protiv zloupotrebe
(Čl. 10) Sloboda izražavanja - Opšta
(Čl. 10-1 / ICCPR-19) Sloboda izražavanja
(Čl. 10-1 / ICCPR-19) Sloboda saopštavanje informacija
(Čl. 10-1 / ICCPR-19) Sloboda primanja informacija
(Čl. 10-2) Mešanje
(Čl. 10-2) Neophodno u demokratskom društvu
(Čl. 10-2) Nacionalna bezbednost
(Čl. 10-2) Sprečavanje zločina
(Čl. 10-2) Propisano zakonom
(Čl. 10-2) Predvidljivost
(Čl. 10-2) Zaštitne mere protiv zloupotrebe
(Čl. 35) Uslovi prihvatljivosti
Unutrašnje polje slobodne procene
Srazmernost
Tematske ključne reči
VS deskriptori
Zbirke
Sudska praksa
Presuda ESLJP
Veće
Sažetak
Postupak u ovom predmetu je pokrenut predstavkom protiv Kraljevine Holandije koju su Sudu podneli: preduzeće sa ograničenom odgovornošću, koje je osnovano prema holandskom zakonodavstvu, dvojica holandskih državljana i dva udruženja, koja prema holandskom pravu imaju status pravnih lica (podnosioci predstavke), krajem septembra 2006.g.

Podnosioci predstavke su se pritužili da je merama koje su preduzete prema njima, uključujući korišćenje specijalnih ovlašćenja kako bi otkrili identitet svojih novinarskih izvora, povređen član 10 Konvencije. Drugi i treći podnosilac su se, pored toga, pritužili da su bili žrtve povrede člana 8 Konvencije, koja je nastupila usled korišćenja specijalnih ovlašćenja u oblasti nadzora i praćenja.

Delatnost prvog podnosioca predstavke, između ostalog, obuhvata ovjavljivanje visokotiražnog dnevnog lista. Drugi podnosilac predstavke Joost de Haas rođen je 1967.g. i po zanimanju je novinar. Treći podnosilac predstavke Bart Mos je rođen 1963.g. i takođe je novinar. Dnevni list De Telegraaf je objavio članke vezano za kriminalnu delatnost, iz pera druga dva podnosioca predstavke. Narednih dana su objavljeni nastavci na ovu temu. Sledi nalog za predaju dokumenata upućen prvom podnosiocu predstavke. Želja organa vlasti je bila da se otkrije identitet izvora. Drugi i treći podnosilac predstavke su se, sredinom novembra 2006.g., pojavili pred istražnim sudijom da bi bili saslušani u svojstvu svedoka u krivičnom postupku protiv tri lica osumnjičena za odavanje državnih tajni. Oni si odbili da odgovore na neka pitanja, naročito ona koja se odnose na identitet lica od kojih su dobili tajne dokumente AIVD (holandska tajna policija). U pitanju je bila istraga o „curenju“ podataka.

NAVODNA POVREDA ČLANOVA 8 I 10 KONVENCIJE
Član 8 – svako ima pravo na poštovanje svog privatnog i porodičnog života, doma i prepiske.
Član 10 – svako ima pravo na slobodu izražavanja.
Podnosioci su tvrdili da upotreba specijalnih ovlašćenja protiv drugog i trećeg podnosioca predstavke nije bila u skladu sa zakonom, kako to nalaže čl.8 st.2 Konvencije, niti je bila propisana zakonom, kako to nalaže čl.10 st.2 Konvencije. Država je priznala da su ovi podnosioci bili pod istragom i da su protiv njih primenjena specijalna ovlašćenja kao što su presretanje i snimanje telefonskih razgovora. Država se pozivala na Zakon o obaveštajnim i bezbednosnim službama iz 2002.g. Osporila je stav podnosioca da se ovde radi o zaštiti novinarskih izvora. Sud zaključuje da nacionalni zakon nije pružio odgovarajuće mehanizme zaštite u ovom slučaju. Dakle, došlo je do povrede članova 8 i 10 Konvencije (jednoglasno).
Nalog za predaju dokumenata–podnosioci su tvrdili da je nalog da se predaju originalna dokumenta, koji je navodno donet da bi se oni vratili službi AIVD, u suštini izdat kako bi se mogao potvrditi identitet novinarskog izvora. Podnosioci su se pritužili da je time povređen član 10 konvencije. Država je izjavila da jeste došlo do mešanja, ali da je ono bilo u skladu sazakonom, a da su legitimni ciljevi kojima se težilo bili nacionalna bezbednost i sprečavanjekriminala. Sud se sa ovim slaže i ispituje neophodnost u demokratskom društvu.Zaključuje da je zaštita novinarskih izvora jedan od osnovnih uslova slobode štampe, koja je priznata i izražena u raznim međunarodnopravnim instrumentima. Ovde nisu navedeni relevantni i dovoljni razlozi za mešanje. Dakle, došlo je do povrede člana 10 Konvencije (5:2).

PRIMENA ČLANA 41 KONVENCIJE
- Pravično zadovoljenje oštećenoj stranci.
Podnosioci predstavke nisu izneli zahteve u pogledu naknade materijalne ili nematerijalne štete. Sud jednoglasno obavezuje tuženu državu da podnosiocima isplati određeni iznos na ime sudskih troškova i izdataka, a odbija preostali deo zahteva za pravično zadovoljenje.