Stojan Marković protiv Srbije

Država na koju se presuda odnosi
Srbija
Institucija
Evropski sud za ljudska prava
Broj predstavke
53661/13
Stepen važnosti
3
Jezik
Srpski
Datum
17.09.2019
Članovi
6
6-1
10
10-1
10-2
35
Kršenje
nije relevantno
Nekršenje
nije relevantno
Ključne reči po HUDOC/UN
(Čl. 6) Pravo na pravično suđenje
(Čl. 10) Sloboda izražavanja - Opšta
(Čl. 35) Uslovi prihvatljivosti
Tematske ključne reči
VS deskriptori
Zbirke
Sudska praksa
Odluka ESLJP
Odbor
Sažetak
Podnosilac predstavke gospodin Stojan Marković, rođen 1959. godine.

Podnosilac predstavke je bio novinar i glavni urednik lokalnih nedeljnih novina. On je 2009. godine objavio članak pod nazivom “Zanemoćali mandarin“. Podnosilac predstavke je iste godine objavio članak pod nazivom „Dolazi vreme za polaganje računa: D. J.Š. , nek se spremi... „ Članak je ilustrovan fotografijom G.A. i B.J.
G. A. je bio poznata srpska politička ličnost koja je tokom svoje karijere obavljala različite funkcije, on je bio član Skupštine Srbije i lider političke stranke. On je podneo parničnu tužbu za naknadu nematerijalne štete, tvrdeći da su članci naneli štetu njegovoj časti i ugleda. Viši sud je 2010. godine doneo presudu naloživši podnosiocu predstavke da isplati G.A. iznos od 180.000 (RSD) na ime naknade za pretrpljenu nematerijalnu štetu, i 58.300, (RSD) na ime troškova. Apelacioni sud je 2010. godine umanjio dodeljeni iznos na ime troškova na 19.855 dinarai potvrdio preostali deo prvostepene presude.

Podnosilac pretstavke je 2010. godine podneo žalbu pred Ustavnim sudom Srbije. Oslanjajući se na članove 32. i 46. Ustava, žalio se da je povređeno njegovo pravo na pravično suđenje i slobodu izražavanja jer smatra da nije odgovoran za nešto što nije ni spomenuto u člancima. Ustavni sud je 2013. godine odbacio žalbu podnosioca predstavke.

Podnosilac predstavke je 2013. godine podneo zahtev za ponovno pokretanje postupka. Viši sud je iste godine odbio taj zahtev zbog toga što pravni zastupnik nije posedovao punomoćje. Podnosilac predstavke je ponovo 2013. godine podneo isti zahtev za ponovno otvaranje predmetnog parničnog postupka uz odgovarajuće punomoćje. Međutim Viši sud je odbio zahtev kao neblagovremen. Apelacioni su je 2013. godine nakon žalbe potvrdio tu odluku u drugom stepenu.

U sklopu krivičnog postupka koji je g. A. pokrenuo kao privatni tužilac, Osnovni sud je podnosioca predstavke osudio za krivično delo klevete i naložio mu da plati kaznu. Podnosilac se žalio na presudu, nakon čega je Apelacioni sud ukinuo presudu i vratio slučaj na ponovno odlučivanje. osnovni sud je ponovo osudio podnosioca predstavke za jedan od dva članka dok ga je ta drugi oslobodio. Podnosilac se ponov žalio, nakon čega je Apelacioni sud potvrdio oslobađajuću presudu ali i poništio osudu podnosioca predstavke, navodeći da je sporni članak pisan alegorijski te ne može predstavljati krivično delo.

Podnosilac predstavke se žalio, oslanjajući se na članove 6. i 10. Konvencije, da presude donesene protiv njega predstavljaju povredu njegovog prava na pravično suđenje i slobodu izražavanja.

Sud smatra da se predstavka može odbaciti usled zloupotrebe prava na pojedinačnu predstavku u smislu člana 35. stav 3(a) Konvencije. Između ostalog konstantovano je da pdnosilac predstavke propustio da obavesti Sud o pokušaju da ponovo pokrene parnični postupak nakon oslobađajuće presude u krivičnom postupku.

Sud navodi da po članu 35. Konvencije nisu iscrpljena sva domaća pravna sredstva. Shodno tome predstavka se odbacuje u celosti u skladu sa članom 35. stavovima 1. i 4. Konvencije.
Iz tih razloga, Sud jednoglasno proglašava predstavku nedopuštenom.