Kovač protiv Srbije

Država na koju se presuda odnosi
Srbija
Institucija
Evropski sud za ljudska prava
Broj predstavke
6673/12
Stepen važnosti
3
Jezik
Srpski
Datum
18.01.2022
Članovi
5
5-4
Kršenje
5
5-4
Nekršenje
nije relevantno
Ključne reči po HUDOC/UN
(Čl. 5) Pravo na slobodu i bezbednost
(Čl. 5-4) Procesno jemstvo za ispitivanje zakonitosti
Tematske ključne reči
lišenje slobode
VS deskriptori
1.5.1 Lišenje slobode
1.5.2.4 Sudski nalog
1.5.2.7 Pritvor
1.5.2.10 Osnovana sumnja
Zbirke
Sudska praksa
Presuda ESLJP
Odbor
Sažetak
Predstavka se odnosi na pritužbe podnosilaca predstavke, prema članu 5. stav 4. Konvencije, da im domaći sudovi nisu pružili mogućnost da odgovore na zahtev istražnog sudije za produženje istražnog pritvora, i da nisu saslušali lično njih niti njihovog pravnog zastupnika kada su razmatrali predmetno produženje pritvora.

Podnosioci predstavke su uhapšeni 14. januara 2010. godine zbog sumnje da su izvršili razbojništvo. Istog dana protiv njih je istražni sudija Višeg suda u Subotici otvorio istragu i odredio im pritvor do mesec dana, zbog opasnosti da će ometati postupak uticajem na svedoke koji još nisu bili saslušani i zbog opasnosti od ponovnog izvršenja krivičnog dela pošto su već bili osuđivani u prošlosti. Na predlog istražnog sudije, Viši sud u Subotici i Apelacioni sud u Novom Sadu su 11. februara i 13. aprila 2010. godine produžili pritvor podnosiocima predstavke za dva odnosno tri meseca. Pored razloga za pritvor koji su navedeni u prvobitnom rešenju o pritvoru, sudovi su naveli da postoji i osnovana sumnja da su podnosioci predstavke izvršili nasilno delo za koje je propisana kazna zatvora preko deset godina. Odluke o produženju pritvora potvrđene su u drugom stepenu. Podnosioci predstavke su optuženi 26. juna 2010. godine. Ustavni sud je 13. oktobra 2011. godine odbio njihovu ustavnu žalbu koja se zasnivala na pritužbama po članu 5. stav 4. Konvencije.

U predmetu Stevan Petrović protiv Srbije (br. 6097/16 i 28999/19 od 20. aprila 2021. godine) Sud je utvrdio kršenje u pogledu pitanja sličnih onima u ovom predmetu.

Sud konstatuje da nadležni domaći sudovi u prvom ili drugom stepenu nisu lično saslušali podnosioce predstavke prilikom razmatranja produženja njihovog pritvora, koji je tokom celog perioda sudskog istražnog postupka trajao više od pet meseci. Sud zaklјučuje da se ne može smatrati da je to bilo u skladu sa zahtevom „razumnog intervala” na koji se poziva u sopstvenoj sudskoj praksi. Shodno tome, došlo je do kršenja člana 5. stav 4. Konvencije.