Mechenkov protiv Rusije

Država na koju se presuda odnosi
Rusija
Institucija
Evropski sud za ljudska prava
Broj predstavke
35421/05
Stepen važnosti
3
Jezik
Crnogorski
Datum
07.02.2008
Članovi
3
Kršenje
3
Nekršenje
nije relevantno
Ključne reči po HUDOC/UN
(Čl. 3) Zabrana torture
Tematske ključne reči
VS deskriptori
Zbirke
Sudska praksa
Presuda ESLJP
Veće
Sažetak
Postupak je pokrenut na osnovu zahteva državljanina Rusije protiv Ruske Federacije, koji se žalio da je zaražen hepatitisom C u nekoj zdravstvenoj ustanovi posle 28.10.2001. godine pošto su se od tog dana sve medicinske procedure u zatvorskim ustanovama obavljale uz upotrebu jednokratnih ili sterilisanih instrumenata. Takođe je tvrdio da je u zatvoru bio držan zajedno sa zatvorenicima obolelim od aktivne tuberkoloze i hepatitisa A, te da je mogao biti zaražen ovim bolestima. Žalio se da mu osoblje u zatvoru nije obezbedilo tretman koji bi odgovarao njegovom hepatitisu C zajedno sa tuberkolozom. Podnosilac predstavke se žalio da je uprava zatvora na njega vršila nedozvoljeni pritisak u vezi sa njegovom predstavkom sudu u Strazburu, te je tvrdio da je uprava zatvora od njega zahtevala da joj otkrije sadržaj njegovih dopisa sudu i da je stalno ometala njegovu prepisku sa sudom. Takođe je tvrdio da ga je uprava zatvora nepravedno kažnjavala zbog njegovih pritužbi sudu u Strazburu. Žalio se i da je uprava zatvora pregledala njegove prepiske sa sudom, što je između ostalog zabranjeno i domaćim zakonodavstvom. Podnosilac predstavke je tvrdio i da ga je uprava zatvora nezakonito proganjala. Podnosilac predstavke je na kraju izne brojne pritužbe o navodnim povredama njegovih prava, na nedostatak pristupa sudu kada je u pitanju građanski postupak protiv privatnog preduzeća, te da mu domaće vlasti nisu obezbedile advokata kao pravnu pomoć u postupku pred sudom. Tvrdio je da je bio lišen slobode od strane privatnog preduzeća, da mu je sloboda kretanja ograničena činjenicom da mu je posle raspada Sovjetskog Saveza mimo njegove volje dodeljeno rusko državljanstvo, te da nacionalne vlasti iz diskriminatorskih pobuda odbijaju da mu odobre uslovni otpust na osnovu zdravstvenog stanja i tvrdio da njegova infekcija hepatitisom C predstavlja smrtnu kaznu.

Sud je zaključio da podnosilac predstavke nije priložio medicinske dokaze da mu je krv testirana na hepatitis C pre zatvaranja u oktobru 2001. godine, te da njegove tvrdnje ne idu dalje od pretpostavke, pa je predstavka u ovom delu odbačena kao neosnovana. Pošto podnosilac predstavke nije pružio dokaze kojima bi potkrepio svoje tvrdnje da je u zatvoru držan zajedno sa zatvorenicima obolelim od aktivne tuberkooze i hepatitisa A, sud je odbacio kao neosnovan taj deo predstavke.

Takođe je konstatovano da podnosiocu predstavke nije obezbeđen minimalni obim zdravstvene kontrole potreban za blagovremenu dijagnozu i lečenje hepatitisa C za vreme lišenja slobode i da nije dobio medicinsku negu koju je njegovo stanje iziskivalo, što predstavlja nečovečno i ponižavajuće postupanje, te da je došlo do povrede člana 3 Konvencije.

Povodom nedozvoljenog pritiska uprave zatvora zbog obraćanja podnosioca predstavke sudu u Strazburu sud je zaključio da je zdravlje i dobrobit podnosioca predstavke najviše zavisilo od postupanja osoblja u zatvoru, te da su u takvim okolnostima redovni razgovori sa službenicima ove ustanove itekako mogli imati demotivišući efekat na nameru podnosioca predstavke da koristi pravni lek dostupan u Strazburu. Zbog svega navedenog on se morao osećati zastrašenim ponovljenim sastancima sa službenicima zatvora očigledno održavanim protiv njegove volje, pa su takvi razgovori ocenjeni kao nezakonit pritisak koji predstavlja nedozvoljeno ometanje prava podnosioca predstavke na pojedinačnu predstavke, a zbog čega je došlo do povrede člana 34 Konvencije. Sud je zaključio da su dopisi suda bili otvarani te da to ostavlja prostora za razumnu sumnju da je uprava zatvota pregledala prepisku podnosioca predstavke sa sudom, suprotno domaćem pravu i članu 3 Konvencije.Sud je smatrao da uprava zatvora nije nameravala da kazni podnosioca predstavke zbog njegovih pritužbi sudu kada ga je zatvarala u kaznenu ćeliju ili kada mu je izricala ukore, te da nije došlo do prede člana 34 Konvencije. Sud je zaključio da u pogledu ostalih pritužbi podnosioca predstvake nije dokazano postojanje povrede prava i sloboda propisanih Konvencijom i Protokolima uz nju, te je predstavka u tom delu odbačena.

Sud je presudio da tužena država treba u roku od tri meseca od datuma pravnosnažnosti presude da isplati podnositelju predstavke sledeće iznose: 5.000,00 EUR, na ime nematerijalne štete.