Rada Petrović protiv Srbije

Država na koju se presuda odnosi
Srbija
Institucija
Evropski sud za ljudska prava
Broj predstavke
7861/23
Stepen važnosti
3
Jezik
Srpski
Datum
15.10.2024
Članovi
5
5-3
35
Kršenje
nije relevantno
Nekršenje
nije relevantno
Ključne reči po HUDOC/UN
(Čl. 5) Pravo na slobodu i bezbednost
(Čl. 5-3) Osnovanost predraspravnog lišenja slobode
(Čl. 35) Uslovi prihvatljivosti
Tematske ključne reči
lišenje slobode
maloletnici
VS deskriptori
1.5.1 Lišenje slobode
1.5.2 Zakonitost lišenja slobode
1.5.3 Lišenje slobode maloletnih lica
Zbirke
Sudska praksa
Odluka ESLJP
Odbor
Sažetak
Predmet se odnosi na razumnost i dužinu pritvora podnosioca predstavke, koji je u relevantno vreme bio maloletan. Pitanja iz predstavke se uglavnom tiču člana 5. stav 3. Konvencije.

Podnosilac je 2019. godine, kada je imao 15 godina, proveo 29 dana u pritvoru zbog sumnje da je silovao maloletno lice sa mentalnim smetnjama. Pritvor je bio određen na osnovu rizika da će podnosilac ometati postupak vršenjem uticaja na svedoke, svoje saoptužene, a posebno na žrtvu. Nakon što je obavlјen razgovor sa žrtvom, podnosilac je pušten iz pritvora. Krivični postupak protiv njega je konačno obustavlјen na zahtev tužioca usled neosnovanosti. Podnosiocu je 2021. godine dosuđen iznos od približno 770 evra zbog toga što je bio protivpravno lišen slobode, prema relevantnim odredbama Zakonika o krivičnom postupku i Zakona o obligacionim odnosima. Ustavni sud je 22. decembra 2022. godine odbio kao neosnovanu ustavnu žalbu podnosioca u vezi sa njegovim pritvorom.

Pozivajući se na član 5. stav 1. Konvencije, podnosilac se prituživao da je njegov pritvor bio predugačak i da nije bio zasnovan na relevantnim i dovolјnim razlozima. Takođe se žalio da vlasti nisu razmotrile mere alternativne pritvoru, kao i da je bio u pritvoru sa punoletnim licima.

Sud navodi da, imajući u vidu prirodu krivičnog dela i ranjivost žrtve, rizik na koji su se domaći organi pozvali prilikom određivanja pritvora podnosiocu je bio razumlјiv. Iako vlasti nisu razmotrile korišćenje blažih mera, one su pružile relevantne i dovolјne razloge za relativno kratak period pritvora podnosioca. Štaviše, u spisu predmeta nema ničega što bi sugerisalo da su domaći organi propustili da pokažu „posebnu marlјivost“ u vođenju postupka.
Shodno tome, ova pritužba je očigledno neosnovana, te se mora odbaciti u skladu sa članom 35. st. 3(a) i 4. Konvencije.

Sud navodi da, u predmetnom slučaju, podnosilac u svojoj ustavnoj žalbi nije izneo pritužbu o svom pritvoru sa punoletnim licima, stoga se prigovor Vlade o neiscrplјivanju domaćih pravnih lekova mora usvojiti. Sedi da je ova pritužba nedopuštena prema članu 35. stav 1. Konvencije zbog neiscrplјivanja domaćih pravnih lekova, i da se mora odbaciti u skladu sa članom 35. stav 4.